Регулювання експорту: Американська торговельна палата не підтримала нові законопроєкти

Регулювання експорту: Американська торговельна палата не підтримала нові законопроєкти


В Американській торговельній палаті (АСС) вважають, що законопроєкти №10168-2 та №10169-2 створюють суттєві корупційні ризики та потенційне блокування експортного потоку агропродукції з України.

Нещодавно у першому читанні Верховна Рада прийняла законопроєкти №10168-2 та №10169-2.

«Компанії-члени Палати занепокоєні зазначеними проєктами законодавчих ініціатив, які створюють реальні ризики для сумлінних експортерів, ставлячи їх у важкі та несприятливі умови», — зазначають в Американській торговельній палаті (АСС).

В організації підкреслили, що наявність зареєстрованої належним чином податкової накладної є достатньою підставою для експортера для віднесення сплачених сум ПДВ до складу податкового кредиту згідно з чинними нормами податкового законодавства.

«Такий же підхід повинен застосовуватися і до контролю експорту: відповідальність за незаконний ПДВ не може перекладатися на експортерів, які добросовісно здійснили купівлю продукції та отримали право на ПДВ-кредит у законному порядку», — вважають в АСС.

Крім того, запропоноване введення експортного мита, як паралельного алгоритму регулювання експорту, який виглядає простішим та дешевшим в адмініструванні, створює значні ризики переходу переважної частини експортерів на цей алгоритм, що може значно знизити внутрішні закупівельні ціни та зашкодити сільгоспвиробникам.

Законопроєкти фактично обмежують відшкодування ПДВ шляхом встановлення прямої залежності між фактом отримання експортером валютної виручки та можливістю відшкодовувати ПДВ у звітному місяці.

Ініціативи також пропонують встановити мінімальні експортні ціни відповідно до міжнародних біржових котирувань, які ніколи не відповідають реальним цінам на українському ринку, зокрема, у Чорноморському регіоні.

«Такий підхід, у випадку його імплементації, фактично буде обмежувати експорт аграрної продукції лише постачаннями з рівнем цін, які вважатимуться державою виправданими, що потенційно може примусити експортерів визнавати дефолти перед іноземними покупцями та, відповідно, призвести до переривання експорту з України», — зазначають в АСС.

В організації підсумували, що необхідно суттєво доопрацювати прийняти законопроєкти з урахуванням пропозицій та коментарів експертів Палати.