Попри санкції росія експортувала до ЄС металів на 13 млрд євро

Попри санкції росія експортувала до ЄС металів на 13 млрд євро


Рф продовжує торгувати з країнами Європи попри низку санкцій. Зокрема, величезні прибутки країна-агресор отримує від продажу металопродукції.

З моменту повномасштабного вторгнення росії в Україну в лютому 2022 року 27 країн ЄС прийняли 11 пакетів санкцій проти рф. Обмеження стосувалися експорту сировини, включно з нафтою, вугіллям, сталлю та деревиною. Проте корисні копалини, які ЄС вважає «критично важливою» сировиною досі вільно надходить із росії до Європи у величезних кількостях, надаючи вирішальні кошти держпідприємствам країни-агресора, повідомляє Investigate Europe.

Так, багато європейських компаній досі купують титан, нікель та інші товари у постачальників, пов’язаних із кремлем. У період з березня 2022 року по липень цього року Європа імпортувала з росії сировини на 13,7 млрд євро. Лише за першу половину 2023 року до ЄС надійшло російської сировини на понад 3,7 млрд євро, у тому числі нікелю на суму 1,2 млрд євро. За оцінками European Policy Center, до 90% деяких типів нікелю, що використовуються в Європі, надходить від російських постачальників.

Аналіз даних російської митниці показує, що з початку повномасштабного вторгнення «ВСМПО-Авісма», найбільший у світі виробник титану, продав у країни ЄС титану на щонайменше $308 через свої філії у Німеччині та Великій Британії. Варто зауважити, що компанією керує Сєрґєй Чємєзов — колишній співробітник КДБ та близький соратник путіна.

Чємєзов перебуває під санкціями ЄС за постачання танків та зброї російській армії. США заборонили експорт з «ВСМПО-Авісма» 27 вересня, заявивши, що компанія «безпосередньо бере участь у виробництві титанової та металевої продукції для російської армії та служб безпеки». 

Водночас Брюссель не наклав санкцій безпосередньо на «ВСМПО-Авісма». Водночас серед найбільших європейських клієнтів росіян — аерокосмічний гігант Airbus, який частково належить Франції, Німеччині та Іспанії. 

Від початку великої війни до березня 2023 року Airbus імпортував титану з росії щонайменше на 22,8 млн доларів — учетверо більше, ніж у попередні 13 місяців.

На відміну від «ВСМПО-Авісма», інші російські компанії уникають вказувати своїх покупців у митних документах. Проте дані все ж дають зрозуміти масштаб їхніх плідних відносин із країнами Заходу. 

Так, російський «Норнікель» з лютого 2022 року до липня 2023 року експортував до ЄС нікелю та міді на 7,6 млрд доларів через фінські та швейцарські дочірні компанії. Також «Норнікель» відправив понад 3 млрд доларів паладію, платини та родію в аеропорт Цюриха. Загалом у 2022 році майже 50% продажів «Норнікелю» припало на Європу. 

Алюмінієвий гігант «Русал» також експортує корисні копалини до Європи, де він володіє глиноземним заводом в Ірландії та металургійним заводом у Швеції. У серпні 2023 року керівництво «Русал» заявило, що на Європу припадає третина його доходів. Основним акціонером «Русала» є олігарх Олєг Деріпаска, який перебуває під санкціями ЄС.

Антикорупційна неурядова організація Transparency International стверджує, що в разі уникання санкцій російськими компаніями, обмеження просто не мають сенсу.
«Російський експорт є частиною системи та підживлюють військову машину путіна. Тож цілком логічно заборонити доставлення цієї критичної сировини з росії, як ми зробили для інших секторів і товарів», — наголосив старший офіцер з політики Transparency International Роланд Папп.



Наш Telegram канал