Як працюють порти Ізраїлю під час війни

Як працюють порти Ізраїлю під час війни


Вранці, 7 жовтня, ісламський рух ХАМАС атакував Ізраїль. USM розповідає, як загострення конфлікту вплинуло на судноплавство в регіоні.

Близько 6:30 ранку 7 жовтня палестинські бойовики ХАМАС здійснили масований ракетний удар по території Ізраїлю й перейшли кордон у секторі Гази. Озброєні люди з Гази вторглися у чотири сільські ізраїльські громади, прикордонне місто Сдерот і дві військові бази з суші та моря.

Увечері того ж дня міністр оборони Ізраїлю Йоав Ґалант заявив, що армія Ізраїля поновила контроль над більшістю населених пунктів на півдні країни, біля сектору Гази, куди раніше проникли бойовики ХАМАС. Також Ізраїль оголосив про початок воєнної операції на території сектору Гази.

Виклики для судноплавства 

Після масованого нападу ХАМАС на Ізраїль судновласників, які діють у регіоні, закликали проявляти максимальну обережність. Зокрема, круїзні компанії вже почали скасовувати рейси до ізраїльських портів.

Водночас ізраїльська судноплавна компанія ZIM повідомила, що виділить свої контейнеровози на користь національних потреб країни. Контейнеровози ZIM у пріоритеті залучать до доставлення гуманітарних вантажів з будь-якої точки світу до Ізраїлю — відповідно до вимог та потреб Міністерства оборони та уряду держави.

«ZIM надаватиме допомогу постраждалим областям у знак солідарності з народом Ізраїлю. Безпека наших працівників та держави Ізраїль — наш пріоритет», — заявив головний виконавчий директор компанії Елі Ґлікман.

Наразі весь морський рух поблизу портів Ашдод і Ашкелон контролює ізраїльський флот. Водночас Міністерство транспорту наказало регулювати заходи суден у порти Ізраїлю. 

Так, судновласники, що перевозять небезпечні матеріали підлягають попередньому дозволу Адміністрації судноплавства. Також суднові агенти зобов’язані надіслати детальний список усіх вантажів на суднах, які мають прибути у порт Ашдод за 48 годин.

Як ескалація конфлікту вплинула на роботу портів

За даними страховиків North Standard і Harpaz, наразі в ізраїльських портах спостерігається приблизно така ситуація: 

  • Порт Хайфи (включає порт Хайфської затоки та судноремонтне підприємство «Ізраїльської верфі») працює у звичайному режимі;
  • Порт Хадера (здебільшого використовується балкерами) працює у звичайному режимі;
  • Порт Ашдод (другий за величиною в Ізраїлі), що розташований у кількох милях від сектору Гази, працює в «аварійному режимі»;
  • Порт Ашкелон, що також поблизу кордону з сектором Гази, наразі не працює. Варто зауважити, що напередодні бойовики ХАМАС випустили понад 100 ракет по припортовому місту;
  • Про інші порти наразі немає інформації.

В разі порушення роботи трьох найбільших портів Ізраїлю — Хайфи, Ашдоду та Ейлату, торгівля країни може серйозно постраждати. Зазначені порти обробляють великі обсяги сільськогосподарської продукції, хімікатів, електроніки, машин і транспортних засобів.

Оператор Хайфського порту Adani Ports оголосив, що наступні кілька місяців будуть нестабільними для комерційної діяльності. Водночас компанія має план безперервності бізнесу. 

«Ми уважно стежимо за діями на півдні Ізраїлю, тоді як порт Хайфи розташований на півночі. Ми залишаємось у повній готовності та маємо план безперервності бізнесу, який дозволить нам ефективно реагувати на будь-які випадки», — заявили в Adani Ports.

Як стверджують експерти Global Trade Research Initiative, конфлікт може зменшити прибутки ізраїльських експортерів, але не вплине на обсяги торгівлі, якщо війна не загостриться. Проте, геополітична напруженість на Близькому Сході може суттєво вплинути на вартість нафти.

Вплив на нафтогазові родовища Ізраїлю

Внаслідок загострення конфлікту міжнародна спільнота висловила побоювання щодо енергетичної безпеки у регіоні. Попри відсутність потужної нафтогазової інфраструктури поблизу сектора Гази чи південного Ізраїлю, країна має великі родовища газу в Середземному морі. Так, морські газові родовища можуть стати потенційною мішенню для бойовиків ХАМАС.

Компанія Chevron, яка управляє родовищами газу Лів’ятан і Тамар біля Ізраїлю, оголосила 7 жовтня, що продовжуватиме виконувати вказівки міністерства енергетики. 

Energen — оператор родовища Кариш, що почав роботу в жовтні минулого року, — також повідомив, що видобувне судно компанії Energean Power продовжить працювати у звичайному режимі. Нагадаємо, у лютому Ізраїль розпочав експорт нафти з шельфового родовища Каріш.

Найбільшим із двох ізраїльських нафтопереробних заводів є завод у Хайфі. Підприємство, яким володіє Bazan Group, здатне переробляти 197 тис. барелів нафти на добу. 

Другим за потужністю є нафтопереробний завод в Ашдоді, що може переробляти 110 тис. барелів на добу. Раніше підприємство, яким володіє Paz Group, було найбільшим покупцем іракської нафти.

Варто наголосити, що середземноморський порт Ашкелон також може зберігати до 2,3 млн кубічних метрів нафти й приймати вантажі до 250 тис. тонн. Загалом з Ашкерону транспортували 30 мільйонів метричних тонн нафти щорічно. Разом із тим танкери дедвейтом до 350 тис. тонн обробляють у нафтовому порту Ейлата, що може зберігати до 1,4 млн кубометрів сировини. Оскільки Ашкелон наразі не працює, Ізраїль може суттєво втратити свій вантажопотік нафти. 

Читайте також: США перекинуть військові кораблі ближче до Ізраїля на тлі війни.