Шмигаль: Україна заборонить імпорт з Польщі та Угорщини, якщо вони не скасують «зернове ембарго»
Україна запропонувала ЄС та країнам-сусідам компромісний сценарій, аби уникнути продовження заборони на імпорт українських зернових.
Кабмін пропонує ЄС та країнам-сусідам компромісний сценарій — план дій щодо контролю за експортом чотирьох груп агротоварів з України, повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль.
Такий контроль допоможе запобігти будь-яким викривленням ринку в сусідніх державах-членах ЄС. Зокрема, уряд планує ухвалити постанову, яка передбачає, що товари, які йдуть в режимі експорту до п’яти держав-сусідів, отримуватимуть верифікацію та погодження від українського Міністерства економіки.
Водночас Україна вже подала формальний запит до Польщі, Угорщини та Словаччини про порушення норм Світової організації торгівлі. Також Київ розпочав «антидискримінаційне розслідування проти недружніх дій цих країн у торговельній сфері на основі статистики 2023 року», розповів Шмигаль.
Він додав, що, якщо Польща та Угорщина не погодяться на узгоджені з Єврокомісією заходи та не скасують односторонні заборони щодо імпорту українських товарів, то уряд ухвалить рішення про заборону імпорту до України певних категорій товарів із зазначених країн.
«росія щодня атакує наші порти, нищить інфраструктуру, елеватори, атакує аграрні підприємства, мінує поля. Подальше блокування нашого аграрного експорту країнами-сусідами вдарить по українській економіці, фінансах, податкових надходженнях та робочих місцях. Таке блокування також зіграє на руку російському плану влаштувати чергову світову продовольчу кризу», — заявив голова уряду.
Шмигаль закликав сусідів «відмовитися від шкідливих та неправомірних обмежень, від політичного популізму і стати на шлях конструктивного діалогу, від якого насправді виграють всі».
Світова організація торгівлі підтвердила у вівторок, 19 вересня, що Україна зробила перший крок у торговій суперечці й подала до організації скаргу щодо заборони імпорту харчових продуктів.
«Ми можемо підтвердити, що запит на консультації надійшов у понеділок увечері. Подальшу інформацію буде надано після того, як запит буде передано нашим членам», — відповів представник СОТ на запит Reuters.