Зернова угода: експерт пропонує варіанти залучення НАТО
Фото ілюстративне.
Експерт наголосив, що ВМС Туреччини також можуть гарантувати безпеку морського трафіку в порти України.
«Якщо росія вийде з угоди, то гарантії транзиту морського трафіку суден в українські порти мають забезпечити ВМС Туреччини або інших держав, які готова залучити до цієї операції як турецька сторона, так і ООН», – заявив керівник безпекових проєктів Центру глобалістики «Стратегія 21» Павло Лакійчук в етері Українського Радіо.
За його словами, таке рішення може включати використання миротворчого контингенту, наприклад зі складу постійного операційного об’єднання НАТО в Середземному морі.
Оскільки ВМС Туреччини значно потужніші за російські, Анкара має всі можливості забезпечити спокій в акваторії Чорного моря при перевезенні українського зерна до держав Африки та Азії.
«Військово-Морські сили Туреччини за останні 30 років дуже зміцніли. Хоча Туреччина не концентрує військові кораблі на постійній основі в Чорному морі, вони мають потужні ВМС, які значно перевищують можливості Чорноморського флоту рф», – додав експерт.
Водночас він зауважив, що турецька сторона контролює чорноморські протоки, спираючись на Конвенцію Монтре про хід військових кораблів у Чорному морі.
«Тут від Туреччини багато залежить, якщо ООН чи якась інша міжнародна організація вирішить запустити в чорноморську ініціативу конвоювання суден ВМС інших держав», – підкреслив Павло Лакійчук.
Довідка.
Головний штаб ВМС Туреччини розміщується в столиці країни місті Анкара. Штаб командувача флотом (головна турецька військово-морська база) розташована у Гельджуку, в Ізмірській затоці, практично біля протоки Босфор. Штаб Південного морського району розташований у місті Анталія.