МАГАТЕ дозволило Японії скинути в океан радіоактивну воду з АЕС «Фукусіма-1»
Міжнародне агентство з атомної енергії дозволило Японії скидати в океан відпрацьовану воду з АЕС «Фукусіма-1».
У МАГАТЕ дійшли висновку, що скидання в море води з японської АЕС відповідатиме міжнародним стандартам безпеки, йдеться у заяві агентства.
За словами гендиректора МАГАТЕ Рафаеля Гроссі, контрольовані, поступові скиди очищеної води з АЕС у море матимуть «незначний радіаційний вплив на людей і навколишнє середовище».
Вода, що зберігається на АЕС «Фукусіма-1», очищається за допомогою вдосконаленої системи водоочищення (ALPS) для видалення багатьох радіоактивних речовин, за винятком тритію. Перед скиданням води Японія забезпечить її розведення, аби довести концентрацію у ній тритію до рівня нижче нормативного.
Нагадаємо, у 2011 році уряд Японії остаточно вирішив скинути очищену радіоактивну воду з АЕС «Фукусіма» до Тихого океану. Операцію запланували на 2023 рік.
Тоді Китай, Південна Корея та представники місцевої рибної промисловості виступили категорично проти такого кроку.
Будівлі реакторів на АЕС «Фукусіма-1» були пошкоджені водневими вибухами, спричиненими землетрусом та цунамі у 2011 році. Цунамі пошкодило системи охолодження реакторів, внаслідок чого три з них розплавилися. Для охолодження розплавлених реакторів використали понад 1 млн тонн води.
Вже у 2021 році радіоактивну воду почали обробляти шляхом складного процесу фільтрації, в ході якого утилізується більша частина радіоактивних елементів, але деякі з них залишаються — наприклад, тритій, який вважається шкідливим для людини лише в дуже великих дозах.
Свою незгоду з планом скидання води в океан тоді висловили багато екологічних організацій, зокрема, Greenpeace. Представники рибної промисловості країни також виступили проти, побоюючись, що клієнти відмовляться купувати продукцію з регіону. Галузь сильно постраждала після катастрофи 2011 року, коли багато країн заборонили імпорт морепродуктів, виловлених біля північно-східного узбережжя Японії.
У МАГАТЕ пояснювали, що процедура скидання води в Японії буде аналогічна скидуванню стічних вод на заводах по всьому світу.
Довідка. 11 березня 2011 року біля північно-східного узбережжя Японії стався землетрус магнітудою 9,0 балів, що спричинив 15-метровий цунамі.
Цунамі, своєю чергою, спровокувало затоплення підвальних приміщень АЕС «Фукусіма-1», що призвело до повного знеструмлення станції та відмови систем аварійного охолодження. У реакторах енергоблоків розплавилося ядерне паливо, накопичився водень та сталися вибухи гримучої суміші на чотирьох енергоблоках станції.
Близько 18,5 тис. людей загинули або зникли безвісти, понад 160 тис. були змушені залишити свої будинки.