Від УНР до сьогодення: українському флоту — 105 років

Від УНР до сьогодення: українському флоту — 105 років


Сьогодні Україна святкує 105-річчя з дня заснування флоту УНР.

Рівно 105 років тому, 29 квітня 1918 року, на кораблях Чорноморського флоту вперше замайорів український прапор, згадують у Telegram-каналі ВМС ЗС України.

Більшість моряків Чорноморського флоту були українцями, тож одразу підтримали становлення Української Республіки. На той момент, Причорноморʼя півтора сторіччя перебувало у складі російської імперії, а у портах на території України базувався Чорноморський флот.

Так, під патріотичним тиском екіпажу, контр-адмірал Михайло Саблін офіційно оголосив весь Чорноморський флот флотом УНР та віддав наказ урочисто підняти українські прапори на кораблях та Севастопольській фортеці.

Втім, доля першого українського флоту склалася трагічно. Того ж дня у Києві стався переворот, в результаті якого гетьманом став Павло Скоропадський. Розколом в УНР скористалися більшовики: в ніч на 30 квітня 1918 року комуністи без жодних проблем самочинно вивели 14 есмінців до Новоросійська.

Саблін через політичну невизначеність не захотів перешкоджати більшовикам, хоча мав для того у своєму розпорядженні всі засоби.

Така крадіжка флоту була прямим порушенням умов Берестейського мирного договору. Коли німецький генерал Роберт Кош дізнався про захоплення флоту, то наказав своїм військам захопити Севастополь.

Серед моряків поширювались панічні настрої, тож Саблін піддався більшовикам і наказав всьому флотові переміститися до Новоросійська.

Саблін сподівався потім забрати флот від комуністів. Однак, це йому так і не вдалося — кілька суден в червні більшовики затопили у Цемесській бухті, а інші повели в окупований німцями Севастополь.

Врешті під українським прапором залишилися 7 броненосців, 3 крейсери, 12 міноносців, гідрокрейсери, допоміжні кораблі та дивізія підводних човнів.

Попри такий розвиток подій, саме 29 квітня на міжнародній арені зʼявився незалежний український чорноморський флот. Цей день на довгі роки став справжнім тріумфом національної волі та святом Українського Державного Флоту.

Через століття Україна знову виборює свою незалежність. Віримо, що над Севастопольською фортецею незабаром знову розвиватиметься український прапор.