Російські «судна-привиди» шпигують у Північному морі, — розслідування

Російські «судна-привиди» шпигують у Північному морі, — розслідування


Фото: член екіпажу російського «науково-дослідницького» судна «Адмирал Владимирский», DR.

У Північному морі регулярно курсують російські судна, замасковані під рибальські траулери та дослідницькі судна. Вони збирають дані про об’єкти підводної критичної інфраструктури країн Європи.

Росія має у Північному морі флот, замаскований під дослідницькі та рибальські судна. Ці судна збирають дані про місцезнаходження вітрових електростанцій та підводних кабелів, йдеться у спільному розслідуванні данського, норвезького, шведського та фінського видань. 

Так, російські судна мають обладнання для підводного спостереження, а їхні екіпажі наносять на карти ключові місця для потенційних диверсій. 

Британські чиновники вже в курсі про «судна-шпигуни», які курсують у водах Великої Британії.  

За словами одного з джерел ЗМІ (данського офіцера контррозвідки), росія готує диверсійні плани на випадок масштабного конфлікту з Заходом. Глава норвезької розвідки повідомив мовникам, що програма «суден-шпигунів» є вкрай важливою для росії та контролюється безпосередньо з Москви. 

Розслідувачі проаналізували перехоплені російські повідомлення, які вказують на «судна-привиди», які курсують у водах Північного моря, але вимкнули AIS, аби не розкривати своє місцезнаходження.

Зокрема, у звіті йдеться про російське судно «Адмирал Владимирский». Офіційно це — експедиційне океанографічне судно. Але в розслідуванні стверджується, що насправді це розвідувальне судно. 

Анонімний експерт Королівського флоту Великобританії зазначив, що судно сповільнювалося, коли наближалось до районів, де розташовані вітряні електростанції. AIS у судна була вимкнена протягом декількох місяців. 

Коли один з журналістів DR наблизився до судна на невеликому човні, то побачив людина у масці та бронежилеті і зі зброєю в руках. 

Минулого року розслідувачі нанесли на карту велику кількість даних про рух суден та виявили 50 російських, які підозріло курсували протягом останніх десяти років. 

«Вони можуть виконувати конкретні місії, де, наприклад, вони можуть розміщувати морські міни та наносити на карту трубопроводи, кабелі зв’язку та інші подібні об’єкти», — зазначив експерт із гібридних загроз Норвезької академії оборони.

За словами іншого джерела, доцента академії, 50 суден на карті ЗМІ — це лише частина російської шпигунської системи. А загалом може йтися про сотні суден, які рф потенційно може використати для диверсій на об’єктах, пов’язаних з Інтернетом, електроенергією, газом та іншою інфраструктурою на Заході.



Наш Telegram канал