Інспекцію суден в СКЦ блокує лише росія

Інспекцію суден в СКЦ блокує лише росія


Робота Спільного координаційного центру (СКЦ) була повністю зупинена 11 квітня: за добу жодне судно у Босфорі не пройшло перевірку. 

СКЦ здійснює перевірки суден, які прямують «зерновим коридором» в або з українських портів. Нагадаємо, що у Центрі працюють представники України, ООН, Туреччини та росії.

11 квітня не відбулося жодної інспекції судна в рамках «зернового коридору». Як зазначили в ООН, Центр не зміг здійснити перевірки, оскільки «сторонам потрібно було більше часу для досягнення згоди щодо оперативних пріоритетів». 

Після інтенсивних обговорень в рамках СКЦ, перевірки відновили в середу, 12 квітня. Як завжди, ООН закликала виконувати свої обов’язки «всіх учасників». Але саботаж інспекцій відбувся лише за ініціативою однієї сторони — росії. Про це USM дізнався від джерела, ознайомленого з ситуацією. 

З середини березня російська сторона намагалася змінювати черговість інспектування флоту. Так, представники рф в односторонньому порядку реєстрували судна вибірково, без надання будь-яких пояснень.

За наявною інформацією, українська сторона категорично не погоджувалася з цим підходом, бо не могла допустити спроб ззовні управляти вантажопотоком і черговістю інспектування, а значить, і обробкою флоту в портах. Дії російської сторони порушують систему планування, узгоджену ринком та всіма стивідорами трьох портів.

Важливо: Зовнішнє втручання в черговість інспектування вхідного флоту та, як наслідок, у дати початку руху та завантаження флоту українськими портами, є прямим порушенням пункту «С» Чорноморської Ініціативи. У ньому йдеться про те, що уся діяльність в територіальних водах України здійснюється під владою та відповідальністю України.

Коли не залишилося жодного судна, зареєстрованого раніше усіма сторонами СКЦ, було важливо запобігти зовнішньому втручанню в черговість обробки суден. Тоді Україна була змушена канцелювати всі раніше подані заявки, та подала лише ті судна, які мали проінспектувати наступної доби. Такий крок був необхідним, аби позбавити росіян можливості рандомно обирати судна із загального списку. 

За словами співрозмовника USM, з 30 березня на цьому ґрунті зростала максимальна напруга. Буквально щодня, у тому числі, й у вихідні, «з боєм» узгоджувалися щоденні плани інспекцій. Україна намагалася не допустити, щоб СКЦ реєстрував та інспектував судна, які хотіла «просунути» росія. Також було важливо дотримуватися планів українських портів, що беруть участь в ініціативі.

Зрештою, протягом кількох днів в СКЦ вдавалося реєструвати судна зі списку українських портів майже в узгодженій черговості, і, таким чином, уникати зупинки роботи інспекцій у Стамбулі.

У понеділок, 10 квітня, напруга сягнула максимуму, і російська сторона не зареєструвала жодне судно, подане українськими портами. Через це СКЦ не зміг скласти план інспекцій на вівторок, 11 квітня. За наявною інформацією, це і була реальна причина зупинки інспекцій того дня. 

У вівторок, зусиллями сторін України, Туреччини та ООН, вдалося відновити роботу інспекцій СКЦ. Згідно з даними ООН, тоді інспекцію на вхід пройшли три судна: два з них прямують до порту Чорноморська, ще одне — до Одеського порту. 13 квітня з порту Одеси до Босфору вирушило одне судно. 

У російської сторони є лише один важіль — це припинити виконувати свої зобов’язання. Цим рф і загрожує постійно у СКЦ та всьому світу, як видно з їхніх офіційних заяв.

Раніше USM повідомляв, що рф вкотре погрожує відмовитися від «зернової угоди», якщо Захід не усуне «перешкоди для російського експорту». Про це заявив міністр закордонних справ рф Сєргєй Лавров під час візиту до Туреччини 7 квітня.

Своєю чергою, за словами турецького міністра закордонних справ Мевлюта Чавушоглу, Туреччина виступає за зняття санкцій з рф, які нібито перешкоджають імпорту російського зерна. 

За словами Чавушоглу, для подолання світової продовольчої кризи потрібно «забезпечити експорт як українського, так і російського зерна».

Нагадаємо, у березні ціни на продовольство у світі знову знизились. Ця тенденція спостерігається протягом останнього року. Березневий індекс на харчові продукти знизився на 2,1% до показника в лютому. Про це свідчать дані Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО).

За останній рік індекс впав на 20,5%. Зокрема, цьому падінню сприяло саме відновлення Чорноморської зернової ініціативи в листопаді та березні.

Для недопущення блокування роботи Чорноморської Ініціативи російською стороною, наразі сторони Туреччини та ООН докладають зусиль задля розробки та запровадження нового механізму визначення черговості інспекцій вхідного флоту. Він міг би забезпечити продовження роботи Ініціативи до вироблення більш стійких технічних рішень.

Ольга Горбенко.



Наш Telegram канал