ЄС та Україна узгодили нові правила торгівлі

Європейський Союз та Україна узгодили нову довгострокову угоду щодо експорту замість «торгівельного безвізу».
Про це повідомляє «Радіо Свобода».
Україна та ЄС досягли принципової домовленості в питанні оновлення угоди про Поглиблену та всеосяжну зону вільної торгівлі.
Тепер Україна матиме можливість ввозити до ЄС більше продукції, аніж до повномасштабного вторгнення Росії, але менше, ніж у пікові періоди в часи «торгівельного безвізу».
Єврокомісар з питань торгівлі та економічної безпеки Марош Шефчович розповів, що для «чутливих» товарів, таких як яйця, цукор і пшениця, квоти збільшують, але вони залишаються нижчими за історичні обсяги торгівлі для забезпечення стабільності ринку ЄС. Для менш чутливих товарів квоти зростають помірно, а деякі продукти будуть повністю лібералізовані».
Угода передбачає механізм захисту ринку ЄС на випадок, якщо імпорт з України створюватиме серйозні труднощі на рівні Союзу чи окремих держав-членів. Крім того, очікується, що Україна поступово прирівняє свої стандарти виробництва сільгосппродукції до стандартів ЄС до 2028 року, зокрема у сферах добробуту тварин і використання пестицидів.
За словами єврокомісара з сільського продовольства Крістофа Хансена, додатковий доступ на ринок нададуть за умови відповідності стандартам ЄС.
«Створення рівних умов для фермерів ЄС було чітко визначено у візії для аграрного сектору, і тепер ми реалізуємо це на практиці», — зауважив він.
Марош Шефчович зазначив, що нова угода є «збалансованою, справедливою та реалістичною», і сприятиме зростанню торгівлі між сторонами. Він додав, що обсяг торгівлі між ЄС та Україною після вступу в силу торгівельної частини Угоди про Асоціацію зріс більш ніж удвічі — з 26 млрд євро у 2016 році до 67 млрд у 2024-му. При цьому ЄС ввозить до України продукції на 18 млрд євро більше, ніж Україна до ЄС.
Також Шефчович припустив, що сусідні з Україною держави — Польща, Угорщина, Словаччина — знімуть односторонні ембарго, які вони впроваджували проти певних категорій української продукції.
Раніше в Нацбанку України заявили, що через скасування «торгівельного безвізу» з Європейським Союзом українські експортери втратять приблизно $800 млн до кінця року.