ЄС дозволив транзит російських добрив через європейські порти

ЄС дозволив транзит російських добрив через європейські порти


Європейський Союз під тиском ООН хоче розблокувати транзит російських добрив до країн, що розвиваються.

16 грудня ЄС запровадив дев’ятий пакет санкцій проти росії. Водночас, документ покликаний «полегшити проблеми продовольчої безпеки, з якими стикаються бідніші країни», повідомляє Wall Street journal.  

Зазначається, що відповідну угоду ухвалили в четвер, 15 грудня, через активне лобіювання питання з боку генсекретаря ООН Антоніу Гутерріша. Останніми днями він телефонував низці європейських лідерів, аби переконати їх у необхідності полегшення транзиту російських добрив через європейські порти.

ЄС послідовно вказував, що від санкцій звільняються продовольство, добрива та інші товари гуманітарного призначення.

При цьому, протягом останніх місяців судна, які перевозили добрива, отримували відмову у дозволі та транзит через великі порти ЄС, наприклад, Роттердам. Під санкції підпадають власники основних компаній з виробництва та реалізації російських добрив.

Згідно з угодою, національні уряди можуть розморозити російські активи, якщо це буде вкрай необхідним для постачання добрив. Про винятки уряди мають повідомляти Єврокомісію. 

Виключення застосовуватимуть лише до фізичних та юридичних осіб, які пов’язані зі значним російським агропродовольчим бізнесом. Вантаж має бути частиною програми ООН, або направлятися до країни, що розвивається, і на яку поширюються пріоритети ООН щодо продовольчої безпеки.

Які саме країни вважаються пріоритетними для ООН — проблемне питання, як і забезпечення транзиту вантажу до заявленого кінцевого пункту. 

Відомо, що ЄС пом’якшить санкції щодо російських бізнесменів Андрєя Мєльнічєнко, Андрєя Гур’єва, Вячєслава Кантора, Дмітрія Мазепіна та Вадіма Мошковіча. Їхні компанії займаються виробництвом добрив та харчових продуктів, а також поставками аміаку та вугілля.

За даними EUobserver, йдеться про компанії «Еврохим», «УралХим», «Русагро», «ФосАгро» та «Акрон», на власників яких було накладено санкції, включно з заморожуванням їхніх активів у ЄС та забороною на видачу віз.     

Нагадаємо, під час обговорення чергового пакету санкцій проти рф, Франція, Німеччина та Нідерланди запропонували вивести з-під обмежень російське зерно та добрива. Представники Польщі та Литви виступили проти пом’якшення санкцій.