Європі доведеться витратити понад $1 трлн і 25 років, щоб замістити військову підтримку США — звіт IISS

Європі доведеться витратити понад $1 трлн і 25 років, щоб замістити військову підтримку США — звіт IISS


Без американської військової присутності Європа опиниться перед серйозними викликами. Зокрема, доведеться вкластися у будівництво власних есмінців.

Про це пише Gospodarka Morska з посиланням на звіт Міжнародного інституту стратегічних досліджень (IISS).

У разі виходу США з НАТО або суттєвого скорочення їхньої військової присутності в Європі, країнам-членам Альянсу доведеться витратити понад $1 трлн протягом 25 років, щоб компенсувати втрату американської підтримки.

Зокрема, одноразові витрати на закупівлю військової техніки оцінюються у $226–344 млрд. Найдорожчими статтями стануть придбання 20 есмінців, 400 тактичних літаків і 24 систем ППО далекого радіусу дії. Крім того, необхідно буде витратити понад $12 млрд на заміну 128 тис. американських військовослужбовців, які наразі дислокуються в Європі.

Однак ці оцінки не враховують витрат на командування, розвідку, космічні системи, ядерне стримування та інші критично важливі компоненти оборонної інфраструктури.

Звіт також попереджає, що потенційне скорочення американської підтримки може поставити Європу перед «важким вибором» щодо забезпечення власної безпеки на тлі зростаючої загрози з боку Росії. Аналітики IISS зазначають, що Росія може відновити свої військові спроможності та становити пряму загрозу для НАТО вже до 2027 року, особливо якщо в Україні буде досягнуто перемир’я у 2025 році.

Хоча європейські країни збільшують витрати на оборону, зокрема на закупівлю місцевої техніки, їхня промислова база та кадровий потенціал залишаються недостатніми для повної заміни американської підтримки. З 2022 по 2024 рік 52% оборонних контрактів у Європі були укладені з місцевими виробниками, тоді як 34% — з американськими.

Експерти наголошують, що для досягнення стратегічної автономії Європі потрібно не лише збільшити фінансування, але й провести глибоку трансформацію оборонного сектору, включаючи розвиток власних систем управління, розвідки та ядерного стримування.

Раніше USM повідомляв, що віцеадміралку ВМС США, яка представляла країну в НАТО, звільнили під час масштабної «чистки».



Стрічка новин
Наш Telegram канал