Польські виробники олії просять скасувати ембарго на український ріпак

Польські виробники олії просять уряд Польщі скасувати ембарго на імпорт українського ріпаку через дефіцит власного.
Це пов’язано з нижчим врожаєм культури, ніж у попередні роки, повідомляє «Укрінформ».
Своєю чергою, в уряді Польщі поки «спостерігають за ситуацією» і не поспішають з рішенням.
Польське об’єднання виробників олії (PSPO), що представляє 95% галузі, звернулося до глави польського уряду Дональда Туска з проханням змінити розпорядження щодо заборони на імпорт українського ріпаку до Польщі. Виробники попереджають про можливий дефіцит сировини у сезоні 2025-2026 року, який може сягнути щонайменше 500 тис. тонн — це загрожує роботі місцевих заводів з переробки насіння. У PSPO наголосили, що у нинішньому сезоні підприємства вже відчувають нестачу сировини.
Представники галузі зазначають, що за нинішніх умов польські компанії опинилися у менш вигідному становищі порівняно з підприємствами в інших країнах ЄС, які можуть безперешкодно імпортувати український ріпак. При цьому ввезення до Польщі готової олії дозволене, що, за словами виробників, негативно впливає на місцеву переробну промисловість.
У PSPO підкреслюють, що скасування обмежень на імпорт не завдасть шкоди польським фермерам, оскільки весь внутрішній урожай ріпаку буде реалізований за ринковими, європейськими цінами. Водночас, у разі занепокоєння щодо надмірного імпорту українського ріпаку, можна встановити кількісні квоти для врегулювання ситуації на ринку.
Також в Асоціації зазначають, що експортна інфраструктура України з 2022 року суттєво трансформувалася, тож повторення масштабного ввезення ріпаку до Польщі не очікується.
Своєю чергою, Міністерство розвитку і технологій Польщі наразі не розглядає варіанти скасування ембарго на імпорт ріпаку чи впровадження квот, і не планує змінювати чинне розпорядження від 2023 року. У відомстві повідомили, що очікують завершення переговорів щодо оновлення умов торгівельної угоди між Україною та ЄС, а також стежать за тимчасовими правилами торгівлі, які діють із 6 червня.